Najveći planet Sunčeva sustava noćas je u opoziciji. Jupiter i Sunce na suprotnim su stranama Zemljinoga neba. Sada je najsjajniji i u najboljem položaju za promatranje. Nebom su plovili tanki koprenasti oblaci koji su sjajnim zvijezdama i planetima dali jasne aureole.
Blog
Što se događa na nebu?
Ovo je svojevrstan dnevnik zanimljivih pojava iznad Hrvatske i okolice, u iznimnim slučajevima i iz svijeta. Zapisi su poredani manje-više kronološki. Ako tražite nešto određeno, upotrijebite tražilicu u glavnom izborniku.
Tragovi aviona, satelita i meteora na fotografijama
Meteori, sateliti i zrakoplovi imaju nešto zajedničko: ostavljaju svijetle tragove na fotografijama noćnog neba snimljenima dugom ekspozicijom. Sateliti i zrakoplovi vrlo su česti, meteore je ipak teže uhvatiti. Budući da su im “svjetlosni potpisi” slični, mnogi sateliti i zrakoplovi, u želji autora za slavom, bivaju proglašeni meteorima. Ovdje je kratak vodič kako ih prepoznati.
Napuhane veličine i neiskrena astrofotografija
Astrofotografija je posebno područje fotografije o čijim se kriterijima autentičnosti mogu voditi rasprave beskonačne poput samog svemira. Ipak, jedno bi pravilo iz opće fotografije trebalo važiti i za nju: da su nebo i zemlja dio istog kadra, odnosno da su istih relativnih kutnih veličina i na istim mjestima. Barem u razumnoj mjeri. “Napuhano” nebo primamljivo je jer izgleda dramatičnije. Autori to često prešute ili, suočeni s kritikom, odbijaju priznati, čak i kad su im kadrovi očito astronomski nemogući.
Posljednji pozdrav najsjajnijem kometu 2024. godine
Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, nadimka “Čuči”, u vrijeme pisanja ovog teksta više nije vidljiv golim okom na prosječnom nebu. Uskoro će pasti ispod praga vidljivosti golim okom općenito. Priredio nam je lijepu predstavu u protekla dva tjedna i sada odlazi, vjerojatno zauvijek.
Komet Tsuchinshan-ATLAS divan je prizor u dubokom sumraku
Tko ima sreće s vedrim nebom, može uživati u rijetkom i fantastičnom prizoru. Na nebu je repatica, ne propustite ju vidjeti ako možete.
Komet Tsuchinshan-ATLAS stigao je na večernje nebo
Dugoočekivani komet vidljiv je na zapadnom nebu kratko nakon zalaska Sunca. U sljedećim danima bit će na tamnijem nebu pa će ga biti lakše spaziti.
Izuzetno jaka polarna svjetlost zasjala je nad izuzetno oblačnom Hrvatskom
Velika predstava aurore odigrala se u noći s 10. na 11. listopada, na nebu koje je mnogima nažalost bilo zastrto oblacima. Ipak, nekima je pošlo za rukom uloviti fantastične prizore, a Sandro Puncet je zajedno s aurorom uhvatio i vatrenjake.
Počinje nova geomagnetska oluja, sprema se impresivna aurora
Sunčeva oluja upravo u ovim trenucima pogađa Zemlju. Polarna svjetlost noćas će, po svemu sudeći, biti spektakularna. Baš kao što je spektakularno loša vremenska prognoza za gotovo cijelu Hrvatsku.
Polarna svjetlost *opet* se vidjela iz Hrvatske
Nemirno Sunce i dalje nam stvara nebeske predstave. Najnovija aurora vidljiva iz Hrvatske dogodila se u noći sa 7. na 8. listopada. Nije bila vidljiva golim okom, ali sasvim se jasno mogla uhvatiti na fotografijama.
Nova epizoda polarne svjetlosti moguća za vikend
Sunce nam je ispalilo dva prilično jaka bljeska praćena izbačajima mase. Stići će nam tijekom sljedeća dva dana. No, čini se da će oblaci pokvariti predstavu.
Gdje i kako vidjeti komet Tsuchinshan-ATLAS u listopadu
Gdje i kako vidjeti “Čučija”, odnosno komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Kratke upute i jednostavne karte neba po danima. Bit će to lijepa predstava, samo da vrijeme surađuje.
Komet Tsuchinshan-ATLAS, od milja ‘Čuči’, snimljen je na jutarnjem nebu iz Hrvatske
Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS moguće je snimiti na jutarnjem nebu prije svitanja. U dobrim uvjetima može se i nazrijeti dalekozorom. Uvertira je to u očekivanu lijepu predstavu sredinom i u drugoj polovici listopada. Priložene fotografije Vinka Pešića, Sandra Punceta, Borisa Štromara i moje malenkosti.