Cirokumulus: Sitne grudice visoko na nebu

Piše: Marko Posavec

Cirokumulus (Cc) je tanak, visok oblak u obliku bijele krpe, pokrivača ili sloja. Sastavljen je od vrlo malih elemenata, kao od zrnaca ili nabora koji mogu biti spojeni ili razdvojeni. Manje-više su pravilno poredani. Većina elemenata manja je od jednog stupnja.

Naziv na engleskom: cirrocumulus
Ime potječe od: lat. cirrus čuperak, pramen, kovrča i cumulus hrpa, gomila

Cirrocumulus stratiformis undulatus (lacunosus)
Cirokumulus vrste stratiformis s miješanim podvrstama undulatus i lacunosus. Foto: Marko Posavec, Koprivnica, 19. 11. 2023.

Cirokumulus je oblak sastavljen od sićušnih, sićušnih oblačića. Ponekad je ta zrnata struktura jasno vidljiva, a nekad svi ti njegovi sitni elementi izgledaju spojeni. Nalazi se vrlo visoko, u gornjoj troposferi, i jedini je oblak koji na tim visinama ima grudastu strukturu nalik kumulusima. Budući da je jako visoko, grudice su mu naizgled sitne.

Slični su cirusima i cirostratusima, ali za razliku od njih nikada nisu vlaknasti. Također, na cirokumulusima ne vidimo halo – ali možemo vidjeti irizaciju i vijenac. Kao i altokumulusi, cirokumulusi mogu biti “ovčice” i prekriti nebo simpatičnim malim oblačcima. Ako nam se posreći da ih vidimo u vrijeme Sunčeva zalaska, prizor može biti uistinu veličanstven.

Cirokumulus je razmjerno rijedak oblak. Od deset glavnih rodova oblaka, on i kumulonimbus u prosjeku se najrjeđe vide.

Vrste cirokumulusa

  1. Cirrocumulus stratiformis (Cc str) – cirokumulus u obliku relativno prostranog pokrivača ili sloja, možda s manjim rupama ili prekidima.
  2. Cirrocumulus lenticularis (Cc len) – glatke krpe cirokumulusa u obliku leće ili badema. Često su vrlo izdužene i obično imaju jasne, oštre rubove. Lećasti cirokumulusi većinom su odvojeni od drugih oblaka i na njima se ponekad vidi irizacija.
  3. Cirrocumulus castellanus (Cc cas) – neke grudice cirokumulusa pokazuju okomiti razvoj u obliku malih kula ili tornjića koje se izdižu iz zajedničke vodoravne podnice. Kutna širina tih kula uvijek je manja od jednog stupnja kad ih gledamo najmanje 30° iznad horizonta. Znak su nestabilnosti na toj razini.
  4. Cirrocumulus floccus (Cc flo) – cirokumulus sastavljen od vrlo malih pahuljica ili grudica nalik sićušnim kumulusima čiji su donji dijelovi više ili manje iskidani. Kutna širina tih pahuljica uvijek je manja od 1° kad se gledaju najmanje 30° iznad horizonta. Kao i Cc castellanus, i floccus je znak nestabilnosti na toj visini. Ponekad i nastaju iz castellanusa kojima se raspadne podnica.
Irizacija na cirokumulusima
Cirokumulusi mogu pokazati lijepu irizaciju. Snimio Marko Posavec, Koprivnica, 31. 3. 2025. Više fotki od tog dana…
Cirrocumulus undulatus
Cirokumulus podvrste undulatus. Foto: Marko Posavec, Koprivnica, 19. 11. 2023.

Podvrste cirokumulusa

  1. Cirrocumulus lacunosus (Cc la) – cirokumulus prošaran malim, više-manje pravilno raspoređenim okruglim rupama od kojih mnoge imaju resaste rubove. Takav oblačni pokrivač ili sloj često podsjeća na mrežu ili saće.
  2. Cirrocumulus undulatus (Cc un) – valovit cirokumulus. Može pokazivati jedan ili dva sustava valovitih uzoraka.

Dopunske odlike

  1. Cirrocumulus cavum (Cc cav) – rupe ili kanali u oblacima, često s ledenom virgom u sredini, nastali prolaskom zrakoplova. Vidi se nešto rjeđe nego na altokumulusima, ali češće nego na stratokumulusima (→ rupe u oblacima).
  2. Cirrocumulus mamma (Cc mam) – izbočine nalik na vime ili dojke koje vise ispod oblaka; džepovi hladnijeg zraka koji se spušta.
  3. Cirrocumulus virga (Cc vir) – pramenovi i zavjese oborine koja ne dolazi do tla.

Cirokumulus umjetnog podrijetla

  1. Cirrocumulus homomutatus (Cc homut) – cirokumulus nastao od kondenzacijskog traga zrakoplova.
Cirokumulus
Sitne grudice odaju da je riječ o cirokumulusu. Posebno je lijep obasjan posljednjom svjetlošću Sunca. Snimio Marko Posavec, 7. rujna 2020.

Kako razlikovati cirokumulus od drugih oblaka

Cirokumulus se od cirusa i cirostratusa razlikuje prvenstveno po tome što pokazuje zrnatu strukturu. Nije vlaknast poput cirusa ni jednoličan poput cirostratusa. Inače se svi ti oblaci nalaze na istim visinama i često se vide istovremeno na nebu. Neke njihove oblike nije lako razlikovati.

Cirokumulus i altokumulus imaju mnoga zajednička obilježja. Osnovna razlika je u tome što je cirokumulus na većoj visini pa su njegovi elementi manji, kutne širine do 1° (kad ih gledamo najmanje 30° iznad horizonta). Osim toga, altokumulusi su češće sami na nebu dok su cirokumulusi skloni družiti se s cirusima i cirostratusima. Valja spomenuti i da su cirokumulusi rjeđi od altokumulusa i ako vidimo nebo pokriveno “ovčicama”, to su vjerojatnije altokumulusi.

Vijenac i pasunce na cirokumulusu odnosno cirostratusu
Optičke pojave mogu nam pomoći pri raspoznavanju oblaka. Ovdje vidimo vijenac oko Sunca, što zajedno s malom veličinom elemenata oblaka i odsustvom zasjenjivanja ukazuje na cirokumulus. No, desno vidimo pasunce što otkriva da je na slici i sloj cirostratusa. Zelena okrugla mrlja sasvim desno odbljesak je unutar objektiva mobitela. Snimio Marko Posavec, Koprivnica, 6. listopada 2019.

Više fotografija

Poveznice

WMO International Cloud Atlas: Cirrocumulus
What’s This Cloud: Cirrocumulus