Cirus (Ci) tanak je oblak sastavljen od finih bijelih pramenova, krpica ili uskih pojaseva. Često imaju vlaknasti izgled ili nalikuju svilenkastoj kopreni. Nalaze se na velikoj visini i građeni su od kristalića leda. Na njima se mogu vidjeti halo i srodne pojave te irizacija.
Atlas oblaka
Atlas oblaka način je na koji razvrstavamo oblake u Zemljinoj atmosferi.
Oblaci su podijeljeni u 10 glavnih rodova. Svaki oblak može pripadati samo jednom rodu. Rodovi oblaka su:
- Cirus
- Cirokumulus
- Cirostratus
- Altokumulus
- Altostratus
- Nimbostratus
- Stratokumulus
- Stratus
- Kumulus
- Kumulonimbus
Oblaci se dalje dijele na vrste i podvrste. Većina ih ima neke dopunske odlike ili pridružene oblake. Neki od njihovih oblika vrlo su slični i nije ih lako razlikovati, dok druge nije moguće zamijeniti.
Ovo je jednostavan atlas oblaka sastavljen prema Međunarodnom atlasu oblaka Svjetske meteorološke organizacije, uz pomoć stranice What’s This Cloud te drugih izvora. S vremenom će se nadopunjavati.
Cirokumulus: Sitne grudice visoko na nebu
Cirokumulus (Cc) je tanak, visok oblak u obliku bijele krpe, pokrivača ili sloja. Sastavljen je od vrlo malih elemenata, kao od zrnaca ili nabora koji mogu biti spojeni ili razdvojeni. Manje-više su pravilno poredani. Većina elemenata manja je od jednog stupnja.
Cirostratus: Neugledan oblak sa specijalnim efektima
Cirostratus (Cs) tanak je i proziran oblak koji poput vela prekriva cijelo nebo ili njegov dio. Može imati vlaknast ili blago valovit izgled. Cirostratus je oblak koji najčešće stvara halo i srodne pojave.
Altokumulus: Čupave ovčice i neobični oblici
Altokumulus (Ac) je šarolik oblak koji može imati izuzetno mnogo oblika. To su oblaci srednjeg sloja sastavljeni od mnogih manjih elemenata koji mogu, ali ne moraju biti spojeni. Neki izgledaju kao “ovčice”, a neki podsjećaju na leteće tanjure.
Altostratus: Srednje visok oblačni sloj koji zamućuje Sunce
Altostratus (As) je sivkast ili plavičast, srednje visok oblačni pokrivač. Može biti naboranog i vlaknastog izgleda, ili pak potpuno jednoličan. Često prekriva cijelo nebo ili njegov veći dio. Dijelovi su mu dovoljno tanki da se kroz njih Sunce barem nazire, kao kroz mliječno staklo.
Nimbostratus: Oblak koji kaže ‘ostanite u kući’
Nimbostratus (Ns) je sivi oblačni sloj, često prilično taman. Donosi kišu ili snijeg, bez sijevanja i grmljavine. Dovoljno je debeo da u potpunosti sakrije Sunce. Ispod njega često se vide manji, rastrgani oblaci koji s njim mogu biti spojeni.
Stratokumulus: Nizak grudasti sloj
Stratokumulus (Sc) je relativno nizak oblak, najčešće u obliku grudastog sloja. Izgleda kao mješavina stratusa i kumulusa pa je tako i dobio ime. Ima svijetlije i tamnije dijelove. Može prekrivati cijelo nebo ili samo mali dio. Njegovi su elementi barem djelomično grudasti i mogu biti spojeni u masu, ali ne jednoličnu kao stratus. Od oborina može donijeti samo virgu, slabu kišu, snijeg ili soliku.
Stratus: Siv magleni pokrov
Stratus (St) je siv, jednoličan oblak. Ako se kroz njega vidi Sunce, rub mu se jasno razaznaje. Halo se uglavnom ne pojavljuje. Može biti i u obliku čupavih krpa. Stratusni oblak na tlu je magla.
Kumulus: Od grudica lijepog vremena do prijetećih cvjetača
Kumulus je nizak, grudast oblak oštrih obrisa. Ako se jače razvija uspravno, gornji dio nalikuje mu cvjetači. Plitki i pitomi kumulusi, širi nego što su visoki, oblaci su lijepa vremena. Vertikalno razvijeni kumulusi, osobito tornjasti, mogu prerasti u kumulonimbuse. Bijele su boje uz tamniju podnicu.
Kumulonimbus: Oblačna planina koja donosi nevrijeme
Kumulonimbus (Cb) je krupan, gust oblak velike visine, oblika planine ili tornja. Gornji dio često mu je raširen i gladak pa poprima izgled nakovnja. Obično ga prati grmljavina, jaka kiša i vjetar, ponekad i tuča te tornado.