Novi komet Nishimura možda vidljiv golim okom u rujnu
Novootkriveni komet Nishimura (C/2023 P1) u rujnu bi mogao postati dovoljno sjajan da ga možemo vidjeti golim okom. Pod uvjetom, doduše, da preživi prolazak pokraj Sunca.

Novi komet Nishimura, oznake C/2023 P1 i nazvan po svom otkrivaču, približava se Suncu i Zemlji. Riječ je o dugoperiodičnom kometu koji dolazi u blizinu Sunca svakih 400-i-nešto godina. Otkrio ga je japanski astronom amater* Hideo Nishimura 12. kolovoza. Nitko ga do tada nije primijetio jer se skrivao u Sunčevu sjaju.
Astronomija je jedna od rijetkih grana znanosti u kojoj amateri još uvijek mogu dati velik doprinos.
Nishimura se trenutno nalazi u Blizancima i negdje je oko 10. zvjezdane veličine. To znači da je dostupan samo većim teleskopima. Rep mu je dugačak oko 8 lučnih minuta. Za usporedbu, kutni promjer punog Mjeseca je oko 30 lučnih minuta. Od Zemlje je udaljen nešto više od 230 milijuna kilometara.
Komet Nishimura u perihel će stići 17. rujna. Tada će biti najbliže Suncu. U danima prije i poslije toga potencijalno bi mogao doseći 3. zvjezdanu veličinu, što znači da bi mogao biti vidljiv golim okom na tamnom nebu.
Kometi su nepredvidivi
Što će se točno dogoditi i kako će Nishimura izgledati nitko ne zna. Kometi koji prvi puta dolaze u blizinu Sunca mogu postati spektakularno sjajni, ali mogu se i raspasti i otići u zaborav. Puno se očekivalo od kometa ISON u studenom 2013., no on nije preživio svoj perihel. Prije 50 godina Kohoutek se najavljivao kao “komet stoljeća”, no uslijedilo je veliko razočaranje.* S druge strane, NEOWISE iz 2020. nije pratila takva medijska pompa, sve dok nije prošao perihel i postao najsjajniji komet još od Hale-Boppa iz 1997.
Tri godine kasnije došao je prekrasan komet West. Javnost ga je napola izignorirala; nakon Kohouteka, svi su bili oprezniji s najavama. A zabilježeno je da je bio vidljiv i za dana.
Tako da ne znamo što će biti s Nishimurom. Prema procjenama, negdje oko 10. – 12. rujna mogao bi postati granično vidljiv golim okom u satima pred svitanje. U danima nakon toga bit će sjajniji, ali i sve bliže Suncu kako će se približavati perihelu. U drugoj polovici rujna i početkom listopada, bude li sve normalno, ponovno će izblijediti.
Najbliže Zemlji komet Nishimura bit će 12. rujna, na udaljenosti od oko 125 milijuna kilometara. Negdje u to vrijeme prijeći će s jutarnjeg na večernje nebo. Čak i ako preživi perihel i bude vidljiv golim okom, svejedno ga neće biti lako promatrati. Bit će, naime, vrlo nisko na nebu i vrlo blizu Suncu. Lako će se utopiti u njegovu sjaju.
U svakom slučaju, pratit ćemo ovaj komet i vidjeti što će se s njim događati.