Sjene kondenzacijskih tragova
Sjene kondenzacijskih tragova tamna su područja zraka ili drugih oblaka kojima kondenzacijski tragovi zrakoplova zaklanjaju Sunčevu ili Mjesečevu svjetlost. Često se vide kao tamne crte uz tragove zrakoplova, a mogu biti i projicirane ispred ili iza njih te na slojeve oblaka.
Naziv na engleskom: contrail shadows
Bijeli kondenzacijski tragovi ponekad imaju tamne pratioce. Dok se pružaju preko neba osvijetljeni Sunčevom ili Mjesečevom svjetlošću, često možemo zamijetiti utvarne sive ili crne linije koje ih slijede poput sjene. A upravo o tome se i radi. Poput svih drugih oblaka, i oni nastali prolaskom zrakoplova također zaklanjaju Sunčevu svjetlost, što znači da bacaju i sjene.
Sjene zrakoplovnih tragova najčešće vidimo kada su blizu Sunca ili Mjeseca. Ako uz kondenzacijske tragove na nebu ima i drugih oblaka, pogotovo koprenastih cirusa ili cirostratusa, ponekad i cirokumulusa ili altostratusa, sjene tragova lako će se ocrtavati na njima. Što je trag gušći ili deblji, sjena će biti vidljivija. Također, jasnije će se ocrtavati što je manja udaljenost od traga do oblaka, dok se još ne stigne raširiti udaljenošću i raspršiti u atmosferi.
Nešto rjeđe događa se da zrakoplov leti neposredno iznad sloja oblaka koji je dovoljno debeo da sam zrakoplov i njegov trag ne vidimo, ali nije dovoljno gust da u potpunosti zakloni Sunčevu svjetlost. Altostratus je često takav. Tada primjećujemo samo tamne ravne crte na oblaku.
Sjene ispred tragova
Ako nam zrakoplov dolazi točno iz smjera Sunca (ili Mjeseca), sjena će se pružati ravno ispred ili, rjeđe, iza njega. Svjetlost putuje pravocrtno, što znači da čak i ako zrakoplov baš tada skrene, sjena će se nastaviti pružati ravno.
Jesu li tragovi iznad ili ispod oblaka
Sjene kondenzacijskih tragova ponekad predstavljaju zanimljiv izazov našoj percepciji. Jesu li iznad ili ispod oblaka na kojima se ocrtavaju?
Ako je Sunce vrlo nisko nad horizontom, tada su stvari jasne: Sunce osvjetljava trag zrakoplova odozdo i sjena je projicirana prema gore. No, ako je Sunce visoko na nebu, tada trag nužno mora biti iznad oblaka, premda ponekad ne izgleda tako. Na to se osvrnuo i Les Cowley na Atmospheric Optics.
U takvim situacijama često nam se može činiti da je zrakoplov ispod oblaka i da ga nešto osvjetljava odozdo pa da baca sjenu uvis na oblak. Osobito kada je oblak tanak pa se kondenzacijski trag jasno vidi; teško nam je pojmiti da ga možemo lako vidjeti kroz oblak pa ga percipiramo kao bližega od “pozadinskog” oblaka. Možda nas zbunjuje Sunce prema kojem gledamo; uglavnom smo navikli gledati sjene na suprotnoj strani od izvora svjetlosti.
Stvarnost je ipak drugačija. Sunce ne može osvjetljavati kondenzacijski trag odozdo, osim ako je na samom horizontu, dakle na izlasku ili zalasku, ili tik ispod njega*. U svim drugim slučajevima Sunčeva svjetlost obasjava ga odozgo. Ako vidimo sjenu, ona mora biti na oblačnom sloju ispod zrakoplova, koliko god nam se činila projiciranom na sloj oblaka iznad traga.
Zrakoplovi lete na 10 – 12 kilometara visine. Njihov je horizont puno širi i dalji od našega. Posljedica toga je da ih Sunce može obasjavati još neko vrijeme nakon što je za promatrača na tlu zašlo.
Dvostruke i višestruke sjene
Sjene kondenzacijskih tragova mogu biti rasute nebom kada su izmiješane s visokim oblacima pa može nastati pravi vizualni nered. Pogledajte recimo ove fotografije:
Što tu baca koju sjenu teško je reći, a neke tragove ni ne vidimo jer su iznad oblaka.
U slučaju da su na nebu dva koprenasta sloja oblaka blizu jedan drugome, sjena kondenzacijskog traga bit će dvostruka jer, naravno, sjena pada na oba. Izvrstan primjer je na Earth Science Picture of the Day iz 2017. Još jednu neobičnu situaciju opisala je Claudia Hinz (ime na koje ste zasigurno naišli ako ste čitali o atmosferskoj optici) na blogu Atmospheric Phenomena.
Više primjera i poveznice
- EarthSky ima zgodne primjere u svojoj kolekciji.
- Contrail Shadows na Atmospheric Optics iz pera Lesa Cowleyja (ovdje također). Još jedan primjer.
- Solidnu kolekciju skupio je Richard Fleet. Ima još. I još. Proklikajte da vidite sve.
- Primjere ravnih sjena zakrivljenih tragova pogledajte ovdje (opet Richard) i ovdje (EPOD).
- Claudia na Atmospheric Phenomena o tome zašto nam se često čini da su sjene iznad tragova.
- Meteorolog Stephan Borrmann ima sjajnu galeriju, uključujući i sjene gledane iz aviona, no malo mu šteka web. Desni klik na slike > Otvori u novoj kartici.
- Nije kondenzacijski trag, ali je nešto slično: fotografija lansiranja shuttlea Atlantis iz 2001. sa sjenom koja pokazuje ravno u Mjesec.
- Astronomy Picture of the Day od 23. travnja 2024. ima sjajan primjer iz Turske. Prvo su imali netočno objašnjenje da su tragovi osvijetljeni niskim Suncem odozdo i da bacaju sjene na sloj oblaka iznad sebe. Kasnije su to maknuli, ali se nisu ispravili. Tragovi su iznad oblaka i bacaju sjene prema dolje, kao što jedino i mogu dok je Sunce iznad horizonta.