Treperenje zraka prividno je titranje i izobličavanje objekata promatranih iznad zagrijane Zemljine površine. Turbulentno gibanje slojeva zraka uzrokuje česte promjene načina loma svjetlosti. Zbog toga se mijenjaju smjer i intenzitet dolazne svjetlosti.
Naziv na engleskom: heat haze, heat shimmer
Ustreptali zrak vežemo uz ljetne vrućine i filmske pustinje, no možemo ga vidjeti posvuda. Iznad ceste, iznad polja, iznad jezera i mora, nad vrućim limenim i drugim krovovima, iza avionskih motora… Gdje god ima toplog zraka, osobito za sunčanih dana, može se vidjeti treperenje.
Ova je pojava usko povezana sa zračnim zrcaljenjem. Često se i vidi zajedno s njim; sjetite se kako izgleda cesta u daljini za vrućih ljetnih dana.
Zašto zrak treperi
U mirnom, ravnomjerno zagrijanom zraku temperatura lagano opada po visini. Kažemo da je gradijent temperature blag; slojevi se nježno pretapaju jedan u drugi. Tada je i lom svjetlosti ujednačen i nema treperenja. Ako i ima, nije vidljivo golim okom.
Međutim, kada Sunce zagrije tlo – i osobito ako je zrak malo više iznad tla dosta hladniji – treperenje postaje vrlo izraženo. Gibanje zraka postaje konvektivno: topliji zrak rjeđi je od hladnijega i uzdiže se. Velike razlike u zagrijavanju podloge i zraka netom iznad nje posvuda stvaraju turbulencije. Ta nepravilna kolebanja zraka utječu i na lom svjetlosti. Zrake svjetlosti lome se na granicama slojeva zraka različite gustoće, odnosno različite temperature. U ovakvim situacijama slojevi su izmiješani, lom svjetlosti je kaotičan i neprekidno se mijenja pa dobivamo treperenje.
Lako se vidi golim okom, a uz pomoć dalekozora ili teleobjektiva postaje dramatično. Video u nastavku snimljen je teleobjektivom od 700 mm.
Da bismo pratili statistiku posjećenosti ove web stranice, koristimo tehnologije poput kolačića za čuvanje i/ili pristup informacijama o uređaju. Suglasnost s ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledavanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj web stranici. Nepristanak ili povlačenje suglasnosti može negativno utjecati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalni
Uvijek aktivni
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju izričito traži pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu izvršenja prijenosa komunikacije preko elektronske komunikacijske mreže.
Postavke
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja podešavanja koje ne traži pretplatnik ili korisnik.
Statistika
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog naloga, dobrovoljne suglasnosti od strane vašeg dobavljača internet usluge ili dodatnih zapisa treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.