Djelomična pomrčina Mjeseca bila je vidljiva iz Hrvatske 28. listopada 2023. Bila je to skromna pomrčina: na njenom vrhuncu, samo je 12% Mjesečeva diska bilo u Zemljinoj sjeni.
Ova djelomična pomrčina Mjeseca neće baš ostati zapamćena. Posljednji smo put potpunu pomrčinu Mjeseca mogli vidjeti 27. srpnja 2018. Barem oni koji su imali sreće pa im nebo nije bilo oblačno. A za sljedeću ćemo se poprilično načekati. Ona nam dolazi 7. rujna 2025. i nećemo joj vidjeti cijeli tijek; Mjesec će izaći već u Zemljinoj sjeni. Bit će taman i duboko crven. Onda ćemo oko sat i pol moći pratiti njegov put kroz sjenu i izlazak iz nje.
Kad je u Zemljinoj sjeni, Mjesec poprima narančastu ili crvenu boju. Ponekad je to duboka grimizna, ponekad svijetla, zlaćano narančasta nijansa. To ovisi o trenutnom stanju dijelova Zemljine atmosfere kroz koje u tim trenucima prolazi svjetlost. Ta crvena boja, naime, potječe od prolaska Sunčeve svjetlosti kroz Zemljinu atmosferu; kao da gledamo sve zalaske Sunca na svijetu istodobno. A Sunčevi zalasci također mogu biti vrlo različiti.
Kod ovako slabe djelomične pomrčine tu crvenu boju sjene nije lako dobiti fotoaparatom. Gotovo je nemoguće “izvući” ju obradom samo jedne fotografije. Iskusnom astrofotografu Petru Horaleku to je uspjelo kombinacijom više ekspozicija. A Ivar Hamberg iz Nice u Francuskoj uhvatio je zrakoplov u preletu preko pomračenog Mjeseca.
Da bismo pratili statistiku posjećenosti ove web stranice, koristimo tehnologije poput kolačića za čuvanje i/ili pristup informacijama o uređaju. Suglasnost s ovim tehnologijama će nam omogućiti da obrađujemo podatke kao što su ponašanje pri pregledavanju ili jedinstveni ID-ovi na ovoj web stranici. Nepristanak ili povlačenje suglasnosti može negativno utjecati na određene karakteristike i funkcije.
Funkcionalni
Uvijek aktivni
Tehničko skladištenje ili pristup je striktno neophodan za legitimnu svrhu omogućavanja korištenja određene usluge koju izričito traži pretplatnik ili korisnik, ili u jedinu svrhu izvršenja prijenosa komunikacije preko elektronske komunikacijske mreže.
Postavke
Tehničko skladištenje ili pristup su neophodni za legitimnu svrhu čuvanja podešavanja koje ne traži pretplatnik ili korisnik.
Statistika
Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u statističke svrhe.Tehničko skladište ili pristup koji se koristi isključivo u anonimne statističke svrhe. Bez sudskog naloga, dobrovoljne suglasnosti od strane vašeg dobavljača internet usluge ili dodatnih zapisa treće strane, informacije sačuvane ili preuzete samo za ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju.
Marketing
Tehničko skladište ili pristup su potrebni za kreiranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika na web stranici ili na nekoliko web stranica u slične marketinške svrhe.