Izuzetno jaka polarna svjetlost zasjala je nad izuzetno oblačnom Hrvatskom
Geomagnetska oluja u noći s 10. na 11. listopada 2024. opravdala je sva očekivanja. Vrlo sjajna polarna svjetlost zabilježena je iz mnogih dijelova svijeta. Nad Hrvatskom je uglavnom bilo oblačno, ali tu i tamo nekome se posrećilo malo vedrine.
Bila je to uistinu jaka oluja. Planetarni K indeks u nekoliko je navrata dosegao 8 od mogućih 9, a intenzitet geomagnetske oluje po NOAA-inoj klasifikaciji bio je 4 (severe). To znači da ova oluja po snazi ipak nije bila jača od svibanjske. Ali bila je blizu. Osim toga, iskusni promatrači iz sjevernijih krajeva kažu da je polarna svjetlost bila jedna od najljepših i najjačih koje su ikada vidjeli. Izgleda da je stvarno bila izuzetna.
Aurora je počela čim se smračilo i potrajala cijelu noć. Najjače epizode bile su između 22:00 i 22:30 te oko 1:30 kada je sasvim sigurno bila lijepo vidljiva golim okom izvan većih gradova. Nešto vedrog neba bilo je u dijelovima sjevernog Jadrana i Dalmacije te istočne Hrvatske. U većem dijelu središnje Hrvatske oblaci su se pred jutro počeli razilaziti, ali tada je polarna svjetlost bila slabija, a i brzo se primicala zora.
U svakom slučaju bila je to oluja za pamćenje. Polarna svjetlost snimljena je iz Grčke i Turske te s Kanarskih otoka, a ima izvještaja i iz Puerto Rica, na manje od 20° sjeverno. Problema s električnom mrežom i satelitima čini se da nije bilo, barem ne značajnijih. 2024. godina polako se može uspoređivati s dobro poznatim aurorama iz 2003. I opet podsjećam, možda će ih biti još. Uostalom, famozne Sunčeve oluje oko Noći vještica 2003. nisu se dogodile na vrhuncu tog Sunčevog ciklusa nego oko tri godine kasnije. Još ima vremena.
Hoće li se aurora vidjeti i večeras? Geomagnetska oluja još uvijek traje, Kp indeks tijekom dana kreće se oko 5 – 8. U nedjelju i ponedjeljak 5 – 6 bilo je dovoljno za fotografsku auroru iz naših krajeva. Prema aktualnim podacima, čini se da neće izdržati dovoljno dugo da kod nas padne noć. No, tko zna. Sunčeva oluja možda ima rep pa nas ošine njime.
21:15: Zasad ne izgleda tako. Aurore trenutno nema na vidiku.
Aurora i vatrenjaci
Sandro Puncet iz Malog Lošinja čest je gost na ovim stranicama, s dobrim razlogom. Prošle noći izuzetno mu se posrećilo. Snimao je polarnu svjetlost jurcajući po Cresu i Lošinju, a kada je kasnije pregledavao materijal, shvatio je da je ulovio izuzetno rijetku kombinaciju polarne svjetlosti i vatrenjaka. Oni su prilično rijedak fenomen sami po sebi, a još u kombinaciji s aurorom…
Vatrenjaci (eng. red sprites) električni su izboji visoko iznad grmljavinskih oblaka. Pojavljuju se u obliku crvenih ili narančastih bljeskova, često u skupinama. Teško ih je zapaziti golim okom, obično se fotografiraju iznad udaljenih oluja budući da se nalaze na visinama od otprilike 50 do 90 kilometara, u mezosferi. Sastoje se od plazme, ali nisu vrući poput munja. Povezani su sa snažnim pozitivnim munjama koje u vrhu oblaka ostavljaju jak negativan naboj, uslijed čega se iznad oblaka stvara jako električno polje i dolazi do izboja. Crvena boja dolazi od pobuđenih atoma dušika.