Ples Venere, Mjeseca i Merkura za početak (klimatološkog) proljeća
Ušli smo u ožujak, klimatološki prvi proljetni mjesec. Za astronomski početak proljeća strpit ćemo se još tri tjedna. Prvu ožujsku večer uljepšala su nam tri nebeska tijela nad zapadnim horizontom: sjajna Venera, tanak Mjesečev srp i brz, teško uhvatljiv Merkur.

Merkur općenito nije lako vidjeti jer je jako blizu našoj zvijezdi*. To znači da je uvijek nisko na nebu, vidljiv samo ubrzo nakon zalaska ili netom prije izlaska Sunca. Lakše ga je vidjeti kad je ekliptika – linija na kojoj se nalaze Sunce i planeti – strma u odnosu na horizont. To se događa oko proljetnog ekvinocija uvečer te oko jesenskog ujutro.
Poznata astronomska anegdota kaže da veliki Nikola Kopernik nikada nije uspio vidjeti Merkur. To nije točno. Samo se požalio na česte magle oko Visle.
Tako ćemo sljedeća dva tjedna imati priliku vidjeti ovaj Suncu najbliži planet, ali samo kratko nakon sutona, na nebu još zažarenom bojama sumraka. U istočnoj elongaciji – prividno najdalje od Sunca – bit će 8. ožujka. Kad Sunce potone za horizont, Merkur će biti oko 16 stupnjeva iznad njega.
Mjesec se sutra, 2. ožujka približava Veneri. Neće to biti neka tijesna konjunkcija, ali bit će lijep par na zapadu. Ovo je dobro vrijeme za promatranje pepeljaste svjetlosti, Mjesečeve noćne strane osvijetljene svjetlošću Zemlje.
A što se tiče Venere, ona nam uskoro odlazi. Polovicom ožujka zadnja je prilika da ju uhvatimo na večernjem nebu, prije nego što ubrzo potom prijeđe na jutarnje. Sada nam je bliže i gledana teleskopom ima sve tanji i tanji srp. Toliko je sjajna da baca sjene.
Ostale astronomske zanimljivosti u ožujku potražite u kalendaru.
