Veliki plavozeleni meteor obasjao je hrvatsko nebo u subotu navečer
Krupan meteor proletio je hrvatskim nebom u subotu, 12. travnja u 20:58. Vatrena kugla bila je jasne plavozelene boje i trajala je oko 12 sekundi. S obzirom na vedro nebo i činjenicu da se pojavila u ranu subotnju večer, vidjelo ju je mnogo ljudi iz svih krajeva zemlje.
Ovaj je svemirski kamen uletio u atmosferu iz smjera jugoistoka. Počeo je svijetliti iznad srednjeg Jadrana te prešao more prema sjeverozapadu. Ugasio se negdje iznad sjeverne Italije, na visini od oko 40 kilometara. Ne očekuje se da je proizveo meteorite, odnosno vjerojatno nijedan njegov komad nije uspio doći do tla, kako je objavio Damir Šegon iz Globalne meteorske mreže.

Mnoge je očevice percepcija zavarala pa su opisivali “plavi plamen koji im je preletio iznad balkona” i slično. U stvarnosti, vatrena kugla nalazila se daleko nad Jadranskim morem. Sjajni meteori često nas tako zavaraju. Mislimo da nešto leti iznad krošanja obližnje šume, a zapravo je više od 100 kilometara daleko i par desetaka kilometara visoko. Teško nam je u tom kratkom vremenu pojmiti sjaj i brzinu nebeskog tijela čije posljednje trenutke gledamo.
Boje meteora uglavnom potječu od kemijskih elemenata u njihovu sastavu. Zelena upućuje na nikal, plavičasto-bijela na magnezij. To, naravno, ne znači da je cijeli građen od nikla ili magnezija. Zelene vatrene kugle prilično su česte i svako malo neka od njih bude viđena negdje u svijetu. Isto tako, nije baš da im samo na temelju boje možemo odrediti cijeli sastav. Njihov raspad u atmosferi buran je proces, okruženi su oblakom ioniziranog zraka, sve puca i blješti…
Ovaj je meteor privukao dodatnu pažnju javnosti jer je svima još u pamćenju ostala raketna spirala prije nešto manje od tri tjedna. A budući da je tako dugo trajao, neki su ga uspjeli i snimiti mobitelom.
Što je to zapravo bilo? Neki nasumičan kamen iz svemira, poput velike većine drugih meteora. Svemirsko smeće – otpadni dijelovi raketa i satelita – obično je puno sporije i crvenije. Nešto sjajno, veliko i zeleno sasvim je prirodan meteor, kao i toliki mnogi prije njih. Što god vam mudraci na Facebooku govorili.
Više o meteorima, vatrenim kuglama i bolidima

Poveznice
Galeriju snimki iz Mađarske donosi Időkép. Njima je, naravno, bio puno niže na horizontu.
Ovaj je događaj zabilježila i međunarodna mreža za meteorite i vatrene kugle FRIPON. Tamo je i prikaz orbite kojom je objekt putovao prije nego što se sudario sa Zemljom.