Skromna pomrčina Žetvenog Mjeseca za ranoranioce 18. rujna 2024.

Piše: Marko Posavec

Djelomična pomrčina Mjeseca dogodit će se 18. rujna 2024. Bit će to vrlo slabašna pomrčina: samo će maleni dio Mjeseca biti zaklonjen Zemljinom sjenom. Osim toga, iz naših će krajeva biti vidljiva u ranim jutarnjim satima, pred zoru. Vrhunac pomrčine je u 4:45, a vidjet će se kao da Mjesecu nedostaje dio s desne strane.

Simulacija djelomične pomrčine Mjeseca 18. 9. 2024.
Pomrčina Mjeseca 18. rujna bit će vrlo skromna. Ovo je simulacija kako će izgledati. Prikaz u Stellariumu.

Pomrčine mogu biti prilično spektakularne. Potpuna pomrčina Mjeseca prava je divota za gledanje, kada onako duboko crven plovi nebom. O dramatičnom mraku usred dana za potpune pomrčine Sunca da i ne govorimo. Ova pomrčina neće biti spektakularna ni dramatična.

Pomrčina Mjeseca događa se, kao što znamo, kada su Mjesec i Sunce na suprotnim stranama Zemlje; dakle samo kada je Mjesec pun. Ravnine Zemljine i Mjesečeve orbite nisu sasvim poravnate pa se pomrčine ne događaju baš svaki mjesec. Nisu ni sve jednake. Sjena koju Zemlja baca u svemir prividnog je promjera oko jednog i pol stupnja, a Mjesečev je disk tri puta manji. Najtamnije pomrčine vidimo kada Mjesec prođe blizu središta sjene. S druge strane, kod nekih ni ne dotakne sjenu nego samo prođe kroz njezin svijetliji vanjski dio – polusjenu.

Ovo će biti jedna od pomrčina kod kojih Mjesec samo okrzne sjenu:

Prikaz djelomične pomrčine Mjeseca 18. rujna 2024. Samo mali dio Mjeseca je u Zemljinoj sjeni.
Vanjski krug je Zemljina polusjena, unutarnji je sjena. Na vrhuncu pomrčine Mjesec će cijeli biti u polusjeni, ali samo malim dijelom (manjim od 4 % ukupne površine) u sjeni. Simulacija u programu Starry Night.

Mjesec će u Zemljinu polusjenu početi ulaziti u 2:42. To još neće biti vidljivo golim okom. U 4:14 Mjesec dotiče sjenu i tu je početak djelomične pomrčine. Vrhunac je u 4:45, kada će gornji desni dio Mjesečeva diska biti uočljivo tamniji. Možda će izgledati kao da mu je neki svemirski miš odgrizao komadić. Moguće je da će biti i lagano crvenkast s desne strane, iako kod ovako skromne pomrčine to nije baš za očekivati, barem ne golim okom.

Djelomična pomrčina završava u 5:16 kada će posljednji djelić Mjeseca napustiti sjenu, a u 6:48 u potpunosti će izaći i iz polusjene. To nećemo vidjeti jer će Mjesec zaći nekoliko minuta prije toga. Osim toga, već će se i razdaniti.

Tako da ova pomrčina zbilja neće biti ništa posebno. No, kako je napisala Jennifer Willis u članku za Sky & Telescope, nebeskim entuzijastima ipak je to zanimljiv događaj i vrijedit će se probuditi malo ranije da ju popratimo.

Osim toga, ovaj će pun Mjesec biti nešto veći od prosječnoga jer je to drugi ovogodišnji Supermjesec. Pa će onda i ta mini-pomrčina biti sićušnu mrvicu veća nego što bi inače bila.

Žetveni Mjesec..?

Mnoge su svjetske kulture nadjenule imena punim Mjesecima kroz godinu. Najpoznatija su ona sjevernoamerička, popularizirana u američkim astronomskim almanasima za poljoprivrednike tijekom 19. i ranog 20. stoljeća. Većinom su ponikla od imena koja su uštapima dodijelila plemena američkih starosjedioca, ali s vremenom su se pomiješala s drugima.

Imena tih punih Mjeseca vezana su uz doba godine u kojima se pojavljuju*. Tako imamo “Jagodni Mjesec”, “Snježni Mjesec”, “Mjesec srnjaka”, “Kukuruzni Mjesec”, “Ružičasti Mjesec” i tako dalje. Žetveni Mjesec (eng. Harvest Moon) puni je Mjesec najbliži jesenskom ekvinociju. Ove godine “pada” četiri dana prije ekvinocija. Ponekad padne i na sam ekvinocij, a to se zadnji put dogodilo 2010. Označava dolazak jeseni i kraj poljoprivredne sezone.

Budući da je ciklus Mjesečevih mijena kraći od kalendarskih mjeseca (osim veljače), godina ponekad ima jedan pun Mjesec viška. Taj trinaesti uštap je plavi Mjesec.

Poveznice

Simulacija pomrčine na in-the-sky.org. Ne zaboravite odabrati lokaciju.