Mjesec je ranom zorom posjetio Plejade i sakrio Meropu

Piše: Marko Posavec

Razmjerno rijedak nebeski susret dogodio se danas pred svitanje. Mjesec je posjetio Plejade, omiljeni otvoreni skup zvijezda u Biku, poznat i kao Vlašići ili Sedam sestara. Pritom je dvije od njih, Meropu i Atlas, i sakrio. Time je otvorena višegodišnja sezona bliskih konjunkcija Mjeseca i Plejada, a ponekad će neka od sestrica završiti i u okultaciji – Mjesec će ju zakloniti.

Mjesec i Plejade, Meropa se ne vidi jer je iza Mjeseca
Mjesec u vrlo bliskoj konjunkciji s Plejadama u ranu zoru. Meropa je u okultaciji – Mjesec ju je zaklonio. Noćnu stranu Mjeseca blijedo osvjetljava pepeljasta svjetlost. Snimio Marko Posavec, 26. 8. 2024. u 5:05 po lokalnom vremenu.
Nikon D750, Nikkor 200-500 mm, x2 telekonverter, ukupno 1000 mm. 1/10 s, f/11, ISO 1600. Mjesec je blago maskiran s malo kraćom ekspozicijom da zadrži barem malo detalja.

Plejade, ili kako ih astronomi službeno vode M45, nalaze se u blizini ekliptike. To znači da su blizu ravnine u kojoj kruže svi planeti Sunčeva sustava, a tuda putuje i naš Mjesec. Tako se povremeno nađu vrlo blizu. Osobito su lijepe konjunkcije (bliska poravnanja) Plejada i Venere. U slučaju Mjeseca, što ćemo vidjeti ovisi o tome u kojoj je mijeni i koliko je sjajan. Ako je blizu uštapa, sitne zvjezdice Plejada izgubit će se u njegovu blještavilu. No ako je negdje oko prve ili posljednje četvrti ili manji, prizor je vrlo simpatičan.

Plejade se nalaze otprilike 4 do 4 i pol stupnja sjeverno od linije ekliptike*. No, Mjesec ne ide uvijek istim putem. Njegova je orbitalna ravnina nagnuta za nešto više od 5 stupnjeva u odnosu na ekliptiku, što znači da postoje dvije točke u kojima Mjesečeva orbita siječe ekliptiku. S vremenom, te točke ili čvorovi pomiču se prema zapadu (regresija čvorova ili nodalni ciklus). Za jedan puni krug oko Zemlje treba im 18,6 godina. Bliske konjunkcije i okultacije Plejada moguće su samo kada je sjeverni dio ravnine Mjesečeve putanje u blizini Plejada. To znači da unutar jednog ciklusa regresije Mjesečevih čvorova imamo nekoliko godina kada naš svemirski suputnik može sakriti jednu ili više nebeskih sestara. Jednostavnije rečeno, kada je sjeverno od ekliptike na dijelu neba gdje se nalaze Plejade. Kad je južno, ništa od toga.

Ekliptika je prividna Sunčeva putanja na Zemljinom nebu, odnosno ravnina Zemljine orbite projicirana na zamišljenu nebesku sferu. Ciklus regresije čvorova važan je za izračun datuma pomrčina jer se one mogu dogoditi samo kada je Mjesec u blizini jednog od čvorova, uzlaznog (kad Mjesec ide sjeverno od ekliptike) ili silaznog (kad prelazi na južnu stranu).

Mjesec u bliskoj konjunkciji s Plejadama
Mjesec u bliskoj konjunkciji s Plejadama. Ova je fotografija snimljena malo kasnije od naslovne, kada se Meropa već ukazala iza noćne strane Mjeseca. I nebo je svijetlije, bliži se svitanje. Mjesec će uskoro zakloniti i Atlas, ali tada će već biti dan. Snimio Marko Posavec, 26. 8. 2024. u 5:35.
Nikon D750, Nikkor 200-500 mm, x1.4 telekonverter za ukupno 700 mm. 1/20 s, f/8, ISO 3200. Mjesec je blago maskiran s kraćom ekspozicijom.

Aktualni ciklus okultacija Plejada počeo je 2023. i potrajat će do 2029. godine. Do tada ćemo imati još nekoliko prilika vidjeti ovakav prizor, a neke će vjerojatno biti i ljepše. Mjesec je jutros bio u fazi posljednje četvrti. Više nije sjajan kao uštap, ali i dalje je puno svijetliji od okolnih zvijezda. Plejade se nisu vidjele golim okom, u dalekozoru su se mogle nazrijeti, no jačim teleobjektivom vidjele su se bez problema.

Dinamički raspon Nikona D750 prilično je dobar, ali ipak nedovoljan da bi Mjesec zadržao detalje na dnevnoj strani. Stoga sam za Mjesec okinuo još jednu, kraću ekspoziciju, i sasvim lagano ju maskirao preko potpuno bijele (skurene) polovine Mjeseca; tek toliko da zadrži barem malo detalja, a da ipak ne izgleda neprirodno.

Mjesec i Plejade na našem će se nebu ove godine susresti još 19. listopada i 13. prosinca, ali u oba slučaja Mjesec će biti blizu punoga i toliko sjajan da se Plejade neće moći vidjeti. Ostale zanimljive nebeske događaje koji nas još čekaju prije isteka godine potražite u mom redovnom godišnjem astronomskom kalendaru.

Ovdje pronađite datume bliskih konjunkcija i okultacija Plejada do 2029. godine.