Novi komet SWAN na jutarnjem nebu
Tko rano rani, mogao bi opaziti komet. Doduše, zasad samo uz pomoć boljeg dalekozora ili malog teleskopa. Zelenkasta mrljica nazvana je C/2025 F2 SWAN i vidljiva je u zviježđu Pegaza, nisko nad sjeveroistočnim obzorom oko sat i pol do sat vremena prije izlaska Sunca. Krajem travnja prijeći će na večernje nebo, ali i dalje će biti vrlo nisko. Mogao bi postati granično vidljiv golim okom.

Komet SWAN neće biti sjajan kao Tsuchinshan-ATLAS prošle jeseni niti ćemo ga moći uloviti na danjem nebu kao G3 ATLAS ranije ove godine*. Pa ipak, svaki posjet nekog kometa lijepa je prilika za promatranje neba i jednog nebeskog tijela koje u najvećem broju slučajeva za života više nećemo vidjeti. Ako su blijedi i teško uhvatljivi u sumagličastom zraku nisko nad obzorom, ništa zato. Tim će izazov biti veći.
Najvjerojatnije. S kometima su stvari rijetko kad sto posto sigurne.
Otkrili ga amateri
C/2025 F2 SWAN ima zanimljivu priču. Nisu ga otkrili automatizirani sustavi za pretraživanje neba, kao što je slučaj s većinom kometa u posljednje vrijeme, nego astronomi amateri. I to ne teleskopima nego pregledavajući snimke svemirske sonde SOHO koja budno motri Sunce. SWAN je jedan od instrumenata koje SOHO nosi, a snimke možete pregledavati i sami.
Krajem ožujka, komet su na tim snimkama neovisno jedan o drugima zamijetili Vladimir Bezugly iz Ukrajine, Michael Mattiazzo iz Australije i Rob Matson iz SAD-a. Provizorno je nazvan SWAN25F. Nakon što je potvrđeno da se uistinu radi o kometu, 8. travnja klasificiran je kao C/2025 F2 i dobio je ime SWAN, po instrumentu na čijim je javno dostupnim snimkama pronađen. Da su ga otkrivači spazili na vlastitim radovima, ponio bi njihovo ime.
Čini se da ovom kometu aktualni posjet nije prvi. Već nam je dolazio, ali jako rijetko. Orbita mu je izrazito rastegnuta, gotovo parabolična. Teško je očekivati neku preciznost na tako duge vremenske periode, no proračuni pokazuju da je zadnji put u blizini Sunca bio prije nekih 70.000 godina. Nakon što sada prođe perihel, taj će se period udeseterostručiti.
U perihelu će biti 1. svibnja, oko 50 milijuna kilometara od Sunca.
Kako ga vidjeti
Komet SWAN trenutačno putuje kroz zviježđe Pegaza. Vrlo je nisko na jutarnjem nebu. Potražite ga u zoru, tijekom astronomskog sumraka, oko sat i pol prije izlaska Sunca na sjeveroistoku. Trenutačno je negdje oko devete magnitude, dakle nije vidljiv golim okom, ali može ga se spaziti malim teleskopom. Između 3. i 6. travnja imao je erupciju zbog koje mu je sjaj porastao na magnitudu 8 ili možda 7, no nakon toga je ponovno potamnio.
Oko 13. travnja prijeći će iz Pegaza u Andromedu i pritom će se nalaziti pokraj sjajne zvijezde Alpheratz (Sirrah), gornjeg lijevog kuta Pegazovog četverokuta. Cijelo će se vrijeme utrkivati s nadolazećim svitanjem; približavamo se ljetnom solsticiju pa Sunce iz dana u dan izlazi sve ranije. No, trebao bi postajati i sjajniji. Najnovije prognoze govore da bi mu magnituda mogla porasti do otprilike 5, a oko samog perihela 4, pa i malo više.
U posljednjim danima travnja više ga nećemo vidjeti na jutarnjem nego na večernjem nebu*. I dalje će biti vrlo nisko nad obzorom, ali ostvare li se prognoze njegove magnitude u to doba moći ćemo ga barem nazrijeti dalekozorom. Kometi su tradicionalno nepredvidivi pa je teško računati na to, no tko zna… Možda će biti i sjajniji od očekivanja, a možda ispadne ćorak. Pratit ćemo.
Oko 24. – 26. travnja mogao bi se eventualno nazrijeti i na jutarnjem i na večernjem nebu. Samo za iznimno uporne.
2. svibnja komet će se nalaziti tik iznad Plejada, ali i on i Sedam sestara bit će na ne baš tamnom nebu sumraka. Ubrzo nakon toga mi na sjevernoj hemisferi više ga nećemo moći vidjeti.


Poveznice
New Comet SWAN Now Visible in Small Scopes, Bob King za Sky & Telescope.
C/2025 F2 (SWAN) na COBS.si
C/2025 F2 (SWAN), prati Gideon van Buitenen
C/2025 F2 (SWAN), prati Seiichi Yoshida