Irizacija na rubu mlazne struje

Piše: Marko Posavec

Posebno izražena predstava iridescentnih oblaka pojavila se na hrvatskom nebu u ponedjeljak, 31. ožujka. Sloj cirokumulusa nastao je na rubu visinske mlazne struje. Kao i obično u takvoj situaciji, irizacija je bila lako uočljiva i živopisnih boja.

Irizacija na cirokumulusima
Prekrasno izražena irizacija na cirokumulusima. Niži oblak (kumulus) skriva Sunce.

Irizacija je pojava duginih boja na oblacima. Nastaje ogibom svjetlosti na sitnim kapljicama vode ili kristalićama leda. U suštini, nastaje istim procesom kao i vijenac, samo je za razliku od njega “neuredna” jer čestice diljem oblaka nisu istih veličina.

Takve iridescentne oblake najbolje ćemo vidjeti u blizini Sunca, ali će nas tamo Sunce najjače i zaslijepiti. Puno se bolje vide kad Sunce sakrijemo tik iza nekakvog zida ili stabla, a boje će doći do izražaja kroz polarizirane sunčane naočale. I ove su fotografije snimljene korištenjem polarizacijskog filtra.

Boje irizacije su pastelne i suptilne, uglavnom nemaju oštre prijelaze i blago se prelijevaju jedna u drugu. Slijede dijelove oblaka gdje su kapljice ili kristalići jednolikih veličina. Zato su često u pojasevima na rubovima oblaka ili u krpama u njihovim središnjim dijelovima.

Ova se irizacija pojavila na sloju cirokumulusa, visokih oblaka građenih od sitnih grudica. I oni su sami pokazivali lijepe, fine strukture nalik na nabore, kanaliće i procjepe. Ovako lijepa irizacija karakteristična je za oblake koji se formiraju u neposrednoj blizini mlazne struje, pojasa snažnog vjetra na gornjoj granici troposfere. Tako nastaju i nepravilne strukture u njihovim plohama, vidljive na fotografijama.

Fotografije su snimljene oko 14:30 (12:30 UTC) iz Koprivnice. Zato nosim fotoaparat i na posao.

Blago zelenkasti i ružičasti visoki oblaci iznad nižih bezbojnih
Oblaci na različitim visinama. Blago iridescentni cirokumulusi znatno su viši od prizemnih kumulusa. Viši oblaci prividno su se polako kretali prema sjeveru, a niži su jurcali prema jugu nošeni sjevercem. U stvarnosti, viši oblaci puno su se brže kretali od nižih, samo su bili i puno dalje od promatrača.
Nebo s raštrkanim oblacima od kojih su neki u duginim bojama
Boje irizacije jače su u blizini Sunca. Mogu se vidjeti i dalje na nebu, ali nisu tako izražene.
Oblaci roda cirokumulusa s duginim bojama
Ploha cirokumulusa s prelijevajućim duginim bojama. Obratite pozornost na fine strukture u oblacima.
Sunce je zaklonjeno zidom, a oblaci u njegovoj blizini imaju jarke boje
Iridescentne oblake lakše vidimo (i fotografiramo) kad Sunce zaklonimo nekom preprekom, u ovom slučaju zidom zgrade.
Irizacija na cirokumulusima
Sunce je zaklonjeno nižim oblakom, a boje su vrlo izražene.
Irizacija na cirokumulusima
Bliži pogled na boje u neposrednoj blizini Sunca.
Taman, niži oblak okružen višim oblacima duginih boja
Širi kadar za kontekst.
Irizacija na cirokumulusima
Ovdje se dobro vide fine strukture u cirokumulusima. To su “nabori” oblaka uzrokovani snažnim vjetrovima gore pri rubu troposfere.
Irizacija na cirokumulusima
Vidite li mali oblačni vrtložić dolje desno?
Meteorološka karta koja prikazuje granicu vjetra iznad sjeverne Hrvatske
Temperatura i vjetar na 300 hPa (oko 9.000 metara) u ponedjeljak oko 15 sati. Jasno je gdje je granica mlazne struje. Izvor: MeteoAdriatic (WRF)
Prikaz brzine vjetra, sjeverna Hrvatska je na rubu mlazne struje
Ista situacija, samo sat vremena ranije i prikazana modelom ECMWF. Izvor: Windy.