Komet Tsuchinshan-ATLAS divan je prizor u dubokom sumraku

Piše: Marko Posavec

Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, znan i pod kraticom “komet A3” i nadimkom “Čuči”, predivan je ovih dana na večernjem nebu. Kad iskrsne iz sumračnog neba nakon zalaska Sunca sasvim je lijepo vidljiv golim okom, u skladu s predviđanjima. Ako vam je nebo vedro, izađite van i promatrajte ga.

Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS
Snimio Marko Posavec, Koprivnica, 14. 10. 2024.

Velik dio Hrvatske ima problema s oblacima. U ponedjeljak mi se posrećilo da se otvorio malen prozor vedrine pa sam ga uspio snimiti, u utorak nije bilo šanse. Prognoze kažu da je srijeda nategnuta, četvrtak nemoguć, a u petak i za vikend trebalo bi biti bolje. No, Čuči se udaljava od Zemlje i Sunca pa iz dana u dan gubi na sjaju. Vidjet ćemo ga još neko vrijeme, ali ipak neće biti tako svijetao.

Može se reći da je itekako ispunio očekivanja. Mnogi su potencijalno sjajni kometi ispali ćorci – ili nisu preživjeli perihel ili su vizualno razočarali – no C/2023 A3 nije u tom društvu. Možda nije “komet stoljeća” kako mu neki tepaju, ali svakako je izuzetno lijep i tko ima sreće gledati ga negdje pod vedrim, bistrim i mračnim nebom, zasigurno ima vrhunski doživljaj. Uostalom, pred nama su još tri četvrtine stoljeća, tko zna što će još doletjeti iz tmine. I svakako treba imati na umu da ga vidimo ovako lijepo usprkos izuzetno sjajnoj mjesečini. NEOWISE smo vidjeli kad Mjeseca nije bilo na nebu. Da je mlađak…

Komet je, dakle, vidljiv golim okom iz gradova, u što sam se preksinoć uvjerio. Dobro, možda ne iz centra Zagreba, ali uspješno je prkosio povećem svjetlosnom onečišćenju u kojem sam ga promatrao. Nisam mu, doduše, uspio snimiti antirep*, no nekima je i to pošlo za rukom.

Antirep je “šiljak” ili ravna crta koja se ponekad pruža od glave kometa u suprotnom smjeru od glavnog repa, prema Suncu umjesto od njega. To je Sunčeva svjetlost raspršena duž prašine koju je komet ostavio za sobom prolazeći blizu Sunca, a nije više dovoljno gusta da ju vidimo kao pravi rep. Sastoji se od krupnije prašine, manje podložne rasipanju pod utjecajem Sunčevog vjetra pa ostaje u orbiti kometa. Kada Zemlja prođe kroz orbitalnu ravninu kometa, taj pojas prašine gledamo postrance, Sunce ga pozadinski osvjetljava i vidimo ga kao svijetlu liniju.

Što dalje?

Do kraja listopada Tsuchinshan-ATLAS će se i dalje nalaziti na zapadnom nebu, ali iz večeri u večer na sve većoj kutnoj visini iznad horizonta te sve slabijeg sjaja. Mjesec je pun 17. listopada, nakon toga nam barem mjesečina neće smetati. No, sve više ćemo morati posegnuti za dalekozorom, teleskopom ili dugom fotografskom ekspozicijom da ga opazimo.

Čuči će jurnuti kroz glavu Zmije preko Zmijonosca. Negdje krajem listopada više nam neće biti vidljiv golim okom iz gradova, a početkom studenog trebao bi pasti ispod praga vidljivosti golim okom općenito. To znači da na raspolaganju imamo još možda tjedan dana da ga doživimo u punom sjaju. Ovo je rijetka prilika, svakako ju iskoristite ako možete.

Kretanje kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS tijekom druge polovine listopada i prve polovine studenog
Kretanje kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS tijekom druge polovine listopada i prve polovine studenog. Negdje na pola puta izgubit ćemo ga iz dometa golog oka. Izvor: Stellarium.

Tsuchinshan-ATLAS na hrvatskom nebu

Komet Tsuchinshan-ATLAS iz Splita
Snimio Goran Leš, Split, 14. 10. 2024.
Komet Tsuchinshan-ATLAS
Snimio Luka Balković, Donji Miholjac, 14. 10. 2024. Antirep je blijeda linija koja se pruža dolje desno od glave kometa, u smjeru Sunca koje je već zašlo.
Komet Tsuchinshan-ATLAS iz Šibenika
Snimio Ivan Duilo, Šibenik, 15. 10. 2024. Ovdje se također krasno vidi antirep.
Timelapse snimka kometa iz Osijeka 13. i 14. 10. 2024. Autor: Matej Seletković.
Komet Tsuchinshan-ATLAS iznad Ploča
Snimio Krešimir Bilušić, Ploče, 15. 10. 2024.

Poveznice

Dalmacija Danas ima lijepu galeriju fotografija kometa iz, naravno, Dalmacije. Pa još jednu od sljedećeg dana.

Petr Horálek prati komet kak’ se spada iz Slovačke.