Novi je komet na našem nebu, ali vrlo blizu Sunca i teško uhvatljiv
Novi je komet na našem nebu. To je C/2024 G3 ATLAS, još ranije najavljen kao potencijalno vrlo sjajan, no teško vidljiv sa sjeverne polutke. Jučer je uhvaćen sa Sicilije, a rano jutros iz Slovenije i Slovačke. Možda ga možemo spaziti i sutra ujutro, vrlo nisko nad obzorom neposredno pred izlazak Sunca. U perihelu je 13. siječnja, kada bi se teoretski mogao snimiti na danjem nebu*.
* Ne pokušavajte to ako niste potpuno sigurni u to što radite. Usmjeravanje optičkih uređaja u blizinu Sunca vrlo je riskantno i možete si napraviti popriličnu štetu. Ni ne pomišljajte na to ako vam Sunce nije sigurno zaklonjenom čvrstom preprekom. Komet neće biti toliko sjajan da bude vidljiv golim okom danju. Trebat će vam iskustvo i popriličan napor. Još jednom: ne vrludajte pogledom oko Sunca. Posljedice mogu biti vrlo ozbiljne.
Komet C/2024 G3 ATLAS jedan je od onih koji prolaze vrlo blizu Sunca i koji nisu naklonjeni nama na sjevernoj Zemljinoj polutki. Dolazi s juga, prolazi izuzetno blizu naše zvijezde i opet odlazi na jug. Ne daje nam puno šansi da ga vidimo. Uvijek je nisko na svijetlom nebu. Usprkos svemu tome, budni promatrači uspjeli su ga uhvatiti jutros u zoru. To je pošlo za rukom Gorazdu Bizjanu iz Slovenije i – a naravno, kome drugome – Petru Horáleku iz Slovačke. Golim okom bio je na samoj granici vidljivosti, ali u dalekozoru i na fotografijama bio je nepogrešivo jasan.

Gdje je repatica
C/2024 G3 otkriven je u travnju prošle godine. Nazvan je po sustavu ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) koji neprekidno pregledava nebo u potrazi za potencijalno opasnim nebeskim tijelima. Ovo mu nije prvi posjet unutarnjem Sunčevu sustavu; već je bio ovdje u davnoj prošlosti.
Već je neko vrijeme vidljiv s južne polutke, a posljednjih dana opažen je i sa sjeverne. Potraga za njim slična je potrazi za kometom Tsuchinshan-ATLAS na jutarnjem nebu prije perihela, uz dvije razlike: G3 je još niže na nebu od njega, ali je i većeg sjaja.
Iskusni promatrači još ga sutra ujutro (nedjelja, 12. siječnja) mogu pokušati uhvatiti u zoru. Nalazit će se izuzetno nisko na istoku-jugoistoku neposredno prije svitanja. Kad će Sunce biti 5 stupnjeva ispod točke izlaska, komet će biti svega dva stupnja iznad horizonta. To znači da morate imati bistro nebo i gotovo savršeno nizak horizont da biste imali šanse.

Vrijedi istaknuti da je G3 ATLAS sjajniji nego što je bio Tsuchinshan-ATLAS u rujnu i listopadu prošle godine. To će nam možda dati šansu da ga snimimo na danjem nebu.
Komet usred dana
Nemojte se zakačiti za ovo. Repaticu nećete vidjeti ako u ponedjeljak idete svojim poslom i pogledate gore. Komet neće biti vidljiv golim okom niti će ga se moći zapaziti ako niste iskusan promatrač.
Komet C/2024 G3 ATLAS u perihelu je (najbliže Suncu) u ponedjeljak, 13. siječnja. Prema očekivanjima, tada bi trebao biti sjajan poput Venere ili čak malo i sjajniji. Ako znate točno kamo gledati i pomognete si dalekozorom, Veneru možete vidjeti usred bijela dana. Teoretski bismo tako mogli vidjeti i snimiti i ovaj komet. No, to neće biti tako jednostavno kao što zvuči. Pročitajte kakvim je postupkom Petr Horálek uspio po danu snimiti Tsuchinshan-ATLAS (potražite ga na toj stranici dosta niže, u zapisu od 9. listopada).
Oko podneva u ponedjeljak, 13. siječnja komet će se nalaziti oko 5 stupnjeva iznad Sunca na našem nebu.

Kako ga pronaći
Prvo i osnovno: zaklonite Sunce nekom preprekom. Stanite u sjenu zida ili nečega čvrstog što se ne može pomaknuti. Pripazite na to da Sunce ni teoretski ne može doći do vaših očiju, dalekozora, teleskopa ili fotoaparata. Nemojte se igrati s vidom.
Sunce vam, dakle, treba biti zaklonjeno, ali ne previše. Komet se nalazi samo pet stupnjeva od njega prema gore. Ako ispružite lijevu ruku pa skvrčite palac i mali prst, tri prsta koja ostanu otprilike su široka 5 stupnjeva. To je na nebeskoj sferi vrlo mala udaljenost i praktički znači da vam Sunce mora biti tik ispod ruba prepreke. Još jednom: ovo je riskantno.
Hoćete li ga vidjeti ili ne, nitko u ovom trenutku ne može reći. Šanse postoje. Vjerojatno će ga biti lakše snimiti pa ga istaknuti u obradi nego ga vidjeti očima. Naravno, nebo vam mora biti bistro. To ne znači samo vedro nego ne smije biti sumaglice ili druge mutnoće koja bi ojačala i raspršila bijelu Sunčevu aureolu.
Nakon perihela
Tamo negdje između 15. i 18. siječnja teoretski bismo mogli uloviti ovaj komet na večernjem nebu, nakon što prođe točku najbližeg primicanja Suncu. No, mučit će nas isti problem kao i prije perihela: bit će vrlo nisko na nebu i vrlo blizu Suncu. Nije nemoguće, ali nije ni lako.

Sve rečeno za njegovu jutarnju pojavu vrijedi i za večernju. Trebat će vam vrlo nizak horizont. Ako možete, popnite se na neko brdo. Počnite ga tražiti odmah nakon što Sunca nestane. Pola sata nakon zalaska Sunca komet će se nalaziti na kutnoj visini od oko dva stupnja. To su, recimo, četiri puna Mjeseca poredana jedan do drugoga, ili mrvicu više od širine vašeg malog prsta na ispruženoj ruci.
Neće biti lako, ali možda se nekome posreći.