Komet Tsuchinshan-ATLAS, od milja ‘Čuči’, snimljen je na jutarnjem nebu iz Hrvatske

Piše: Marko Posavec

Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS sada je tehnički vidljiv iz Hrvatske. Tehnički znači da ga uglavnom nije moguće vidjeti golim okom u sjaju zore, samo fotoaparatom. No, za otprilike dva tjedna, sredinom listopada, trebao bi nam prirediti vrlo lijepu predstavu na večernjem nebu nakon zalaska Sunca.

Komet Tsuchinshan-ATLAS iznad brda na nebu koje osvjetljava zora
Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS diže se na istoku u sve jačoj svjetlosti zore. Divno ga je snimio Vinko Pešić s vidikovca Kamenjak kod Vranskog jezera, 30. rujna 2024. Pogledajte i uži izrez.

“Tsuchinshan” je zapadna transliteracija imena kineske zvjezdarnice “Ljubičasta planina”. Čita se otprilike “Čučinšan”, negdje na internetu vidio sam da mu je netko dao nadimak “Čuči”. Može, što se mene tiče. Još ćemo vidjeti kakav će mu pridjev dati mediji. Nadimci nedavnih kometa po portalima bili su “đavolji” i “neandertalski”. Portali su, pak, većinom “cirkusantski”.

Čuči je već neko vrijeme lijepo vidljiv s južne Zemljine polutke, stiže nam mnogo lijepih fotki iz Australije i Novog Zelanda. Mi ćemo se morati strpjeti još neka dva tjedna. Do tada, još ga imamo priliku snimiti neposredno prije svitanja na istočnom nebu – ali vrlo kratko jer nam stiže nova sredozemna ciklona.

Sjeverac na kopnu i bura na moru lijepo su u nedjelju očistili zrak pa sam se nadao relativno dobrom pogledu na komet. Pod tim mislim da sam se nadao snimiti naznake repa, a možda ga i nazrijeti golim okom uz pomoć teleobjektiva. To se ipak nije dogodilo. U zoru 30. rujna na nebu je bilo dosta oblaka. Na istoku su bili tanki, ali i takvi poprilično smetaju ovako blijedoj meti; magnituda mu je trenutno negdje između 2 i 3 (izvor).

Kolege na moru i na višoj nadmorskoj visini imali su bistrije nebo i bolji pogled. Naslovnu fotografiju snimio je Vinko Pešić s vidikovca Kamenjak u Parku prirode Vransko jezero, a ovako je komet s Lošinja preko Velebita uhvatio Sandro Puncet:

Komet Tsuchinshan-ATLAS s lijepo vidljivim repom iznad nazubljenih vrhova Velebita u zoru
C/2023 A3 i njegov rep iznad nazubljenih velebitskih vrhova koji se ocrtavaju naspram sjaja skorašnjeg svitanja. Snimio Sandro Puncet, Lošinj, 30. 9. 2024.

Spavao nije ni Boris Štromar koji je pogledom na repaticu zaključio noć posvećenu astrofotografiji:

Komet Tsuchinshan-ATLAS iznad brda u zoru
Tsuchinshan-ATLAS u zoru kako ga je s brda negdje južno od Zagreba snimio Boris Štromar, 30. 9. 2024.

Lijepu snimku s Učke napravio je Tomislav Anić, možete ju pogledati na Flickru.

A evo i mog skromnog priloga iz Koprivnice. Komet nisam vidio ni teleobjektivom ni pomoću fotoaparata. Proglasio sam snimanje promašajem i tek kod kuće shvatio da ipak imam slabašnu mrljicu na fotografijama. Uz malo mašte, donekle se može naslutiti da je ta mrljica mutno razvučena gore desno; to mu je rep.

Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na nebu u zoru
Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, od milja “Čuči”, jedva se nazire na nebu koje se brzo razdanjuje. Snimio Marko Posavec, Koprivnica, 30. 9. 2024. u 6:04.
Nikon D750 + Nikkor 70-200mm f/2.8 VRII
1 s, f/8, ISO 400
Komet Tsuchinshan-ATLAS
Ovo je naslovna fotka, samo izrezana. Snimio Marko Posavec, 30. 9. 2024.
Komet Tsuchinshan-ATLAS
Još jedna na kojoj se možda malo bolje nazire rep. Snimio Marko Posavec, 30. 9. 2024.