Gdje i kako vidjeti komet Tsuchinshan-ATLAS u listopadu
Nakon blijede pojave u zoru, komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, od milja “Čuči”, moći ćemo vidjeti od sredine listopada na večernjem nebu, brzo nakon zalaska Sunca, nisko nad zapadnim horizontom. Ovdje su kratke upute gdje će se nalaziti tih prvih tjedan dana.
Prečaci:
- 10. listopada
- 11. listopada
- 12. listopada
- 13. listopada
- 14. listopada
- 15. listopada
- 16. listopada
- 17. listopada
- 18. listopada
- 19. listopada i dalje
Komet će biti u povoljnom položaju za promatranje na večernjem nebu od 12. listopada. Dan-dva prije toga bit će ga vjerojatno moguće uhvatiti fotografski ili dalekozorom na još uvijek vrlo osvijetljenom nebu. Sljedećih večeri dizat će se sve više i kasnije će zalaziti, ali će i brzo gubiti na sjaju.
Prvih nekoliko dana, od 10. do 13. listopada, mjesečina neće biti neki važan čimbenik jer će Tsuchinshan-ATLAS ionako biti nisko nad zapadnim obzorom kratko nakon zalaska Sunca. Kako će se penjati više, bit će na sve mračnijem nebu – ali tu će nam početi smetati sve sjajniji Mjesec.
Napomena. Kao što smo vidjeli kod NEOWISE-a prije četiri godine, ovo što vidite na fotografijama nije prizor koji ćete vidjeti očima. Komet će biti prilično sjajan, magnitudom blizu sjajnijim zvijezdama, ali njegov je sjaj raspršen na veću površinu; nije samo točkica. Golim okom nećete ga vidjeti tako jasno i kontrastno kao na fotografijama.
Kako promatrati komet Tsuchinshan-ATLAS
Bilo bi dobro pri ruci imati dalekozor da nam pomogne u što ranijem pronalaženju kometa, vrlo brzo nakon zalaska Sunca. Jednom kad znamo gdje je, puno lakše ćemo ga opet naći. Treba otići na neko mjesto gdje vam je zapadni horizont vrlo nizak; iz grada će vam vjerojatno smetati kuće i zgrade. Naravno, što manje svjetla oko vas, to bolje.
Ako ne znate gdje je zapad, dođite na mjesto koje ste odabrali prije zalaska Sunca i zapamtite mjesto na kojem je Sunce zašlo: tamo počnite potragu za kometom*. Koliko god da će biti sjajan, neće mu biti lako nositi se s vrlo svijetlim nebom, posebno prva dva dana, od 10. do 12. listopada.
Da, da, postoje aplikacije za sve, ali zašto ne probati jednostavnim promatranjem prirode, bez mobitela. Ako vam baš zatreba pomoć na terenu, tu je Stellarium.
Gdje pronaći komet
Ovdje je nekoliko jednostavnih karti neba za razdoblje od 10. do 18. listopada, po danima. Za slučaj da komet ipak neće biti baš tako uočljivo sjajan (s njima se nikad ne zna), pomoći će vam Venera i Arktur.
10. listopada

11. listopada

12. listopada

13. listopada
Komet zalazi u 19:55, gotovo dva sata nakon Sunca, što znači da ćemo ga moći gledatii na prilično tamnom nebu. Pritom će nam malo smetati sjajan Mjesec na jugoistoku, ali što se može. Čuči bi trebao biti prekrasan i u takvim uvjetima.

14. listopada

15. listopada
16. listopada
17. listopada
18. listopada
19. listopada i kasnije
Prema kraju listopada komet će se i dalje nalaziti na zapadnom-jugozapadnom nebu nakon zalaska Sunca. Bit će na sve većoj kutnoj visini – sve dalje od horizonta, ali će i gubiti na sjaju. No, više nam neće smetati Mjesec pa bismo ga i dalje trebali dobro vidjeti golim okom, barem još nekoliko dana. Pomoći će ako se odmaknemo od svjetala, na neko tamnije mjesto, po mogućnosti na većoj nadmorskoj visini.
